Protetika

V prípade chýbajúcich – vytrhnutých zubov je potrebné ich proteticky nahradiť. Náhrada je často nevyhnutná nielen z estetických dôvodov, ale existuje aj funkčná potreba.

Pokiaľ pacient má na to vhodné zadné zuby, snažíme sa vyhotoviť fixnú protetiku,ktorá je vždy estetickejšia ako snímateľná, nehovoriac o pocitoch pacienta v ústach. Pevne nacementovaný keramický mostík v ústach človek vníma ako vlastné zuby.

Po obrúsení zuba sa vymodeluje kovová čiapočka, na ktorú sa nanáša keramická hmota. Táto fáza zákroku potrebuje svoj čas. Zatiaľ sú obrúsené zuby chránené funkčným a estetickým provizóriom (často krajším ako pôvodné zuby), ktoré je vyhotovené a nasadené ihneď po odobraní odtlačkov a chráni pred bolestivými impulzmi z okolia.

Pokiaľ to situácia v ústach dovolí, nie je potrebné pri nahrádzaní jedného chýbajúceho zuba v bočnom úseku chrupu obrúsiť dva vedľa stojace zuby, ale dá sa použiť revolučná metóda sklenených vlákien, na ktorých visí chýbajúci zub – tzv. inlayový mostík. Vo vedľa stojacich zuboch sa odstránia staré výplne a na ich mieste sa vyhotovia v laboratóriu inlaye, ktoré sú spojené práve týmito sklenenými vláknami.

Snímateľná protetika –Aj keď sme nútený využiť túto metódu snažíme sa o maximálny komfort pacienta. Nie každá protéza musí padať, zavadzať a tlačiť. Pokiaľ existujú v ústach ešte nejaké využiteľné pevné zuby, dokážeme vyhotoviť snímateľnú náhradu s použitím zásuvných spojov, ktoré dokážu dokonale stabilizovať protézu.